Compassmedica

EACAB, MIDCAB

OPERACJE ENDOSKOPOWE I MAŁOINWAZYJNE W KARDIOCHIRURGII

Chcesz umówić się na konsultację? - NASZE GABINETY

Dzięki rozwojowi technik operacyjnych oraz postępowi technologicznemu możliwe jest leczenie operacyjne chorych z uniknięciem dwóch najbardziej inwazyjnych aspektów związanych z operacją kardiochirurgiczną: przecięcia mostka i użycia krążenia pozustrojowego.

Tego typu operacje są dostępne dla części chorych; są to pacjenci z chorobą wieńcową, u których w dalszym etapie leczenia hybrydowego możliwe jest przeprowadzenie bezpiecznej interwencji kardiologicznej, jeśli tego wymagają zmiany w pozostałych naczyniach wieńcowych.

Adaptując rozpowszechnione w chirurgii ogólnej techniki laparoskopowe, kardiochirurdzy przy pomocy endoskopów pobierają tętnicę piersiową wewnętrzną, która może zostać wykorzystana jako pomost aortalno-wieńcowy. Endoskopy wprowadzane są przez 3 porty umieszczone między żebrami, z których każdy pozostawia bliznę około 1-2 cm. Po pobraniu tętnicy, klatkę piersiową otwiera się poprzez międzyżebrze na długości około 5 cm i wprowadza stabilizator pozwalający na wykonanie pomostu aortalno-wieńcowego na bijącym sercu, bez użycia krążenia pozaustrojowego.

Zaletą tej operacji jest krótszy okres rekonwalescencji i mniejsza bolesność rany operacyjnej. Całkowicie niweluje się także możliwe negatywne konsekwencje zastosowania krążenia pozaustrojowego oraz manipulacji na aorcie. W przypadku choroby wielonaczyniowej konieczna jest jednak powtórna hospitalizacja i kardiologiczne leczenie interwencyjne (wszczepianie stentów do naczyń wieńcowych).

Operacje torakoskopowe pozwoliły na wprowadzenie robotów do leczenia kardiochirurgicznego; one również korzystają z narzędzi endoskopowych. Obecnie w Polsce nie wykonuje się operacji kardiochirurgicznych z wykorzystaniem robotów.

O kwalifikacji do leczenia operacyjnego decyduje kardiochirurg.

Inne synonimy: operacja miniinwazyjna.

Żródło: opracowanie własne.

Masz pytania?   Napisz:      poradnia@compassmedica.com

Kontakt

CompassMedica sp. z o.o.

519 136 533 503 129 914

ul. Karłuszowiec 9,   42-600 Tarnowskie Góry

Wykonanie: Hyh.pl

© 2014 CompassMedica. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.