Compassmedica

ECMO

NA CZYM POLEGA POZAUSTROJOWE NATLENIANIE KRWI?

Chcesz umówić się na konsultację? - NASZE GABINETY

ECMO to skrót od angielskiego terminu ExtraCorporeal Membrane Oxygenation określającego metodę zaawansowanej intensywnej terapii pacjentów, u których konieczne jest zastąpienie funkcji płuc, a czasem także i serca, przy pomocy zewnętrznego urządzenia - pompy natleniającej krew.

ECMO należy do bardzo szerokiej grupy urządzeń mechanicznego wspomagania krążenia ponieważ pompa podająca natlenioną krew do organizmu może zapewnić całkowity rzut serca, czyli zastąpić zupełnie jego pracę.

Podstawową rolą ECMO jest zastąpienie pracy płuc niezdolnych do wymiany gazowej, czyli dostarczania odpowiedniej ilości tlenu i usuwania nadmiaru dwutlenku węgla z organizmu. Dla kardiochirurgów i perfuzjonistów (techników zajmujących się prowadzeniem krążenia pozaustrojowego) jest to technologia umożliwiająca przeprowadzenie większości operacji kardiochirurgicznych.

Kaniula odbierająca, dobrana pod względem wielkości do powierzchni ciała pacjenta, umieszczona zostaje w prawym przedsionku serca, gdzie żyłami głównymi spływa krew z całego organizmu. Ta krew przepływa przez filtr (usuwa materiał zatorowy), oksygenator (wymiennik gazowy) oraz wymiennik ciepła i jest z powrotem wprowadzana do organizmu. Jeżeli krew wprowadzana jest z powrotem do układu żylnego mamy do czynienia z ECMO żylno-żylnym (zastępuje jedynie funkcję płuc), a jeżeli wprowadzana jest do układu tętniczego (aorty) jest to wówczas ECMO żylno-tętnicze, które może zastępować zarówno funkcję płuc jak i serca.

Wraz z rozwojem technik operacyjnych zmniejszono inwazyjność procedury zakładania ECMO - w wielu przypadkach możliwa jest kaniulacja przezskórna, bez konieczności otwierania klatki piersiowej. Postępy w leczeniu ECMO zwiększyły też liczbę pacjentów, których można uratować z zastosowaniem tej techniki; od noworodków z zespołem aspiracji smółki (MAS), małe dzieci, które utonęły w zimnej wodzie, poprzez turystów zamarzniętych w górach, aż po pacjentów chorujących na najcięższe formy zapalenia płuc (np. w przebiegu zakażenia AH1N1).

Terapia ECMO jest wielodniowa; jej długość zależy od możliwości usunięcia przyczyny, która doprowadziła do uszkodzenia płuc oraz samej regeneracji narządu. ECMO jest obarczone zwiększonym ryzykiem krwawienia i powikłań neurologicznych oraz infekcji.

O kwalifikacji do leczenia operacyjnego decyduje kardiochirurg.

Żródło: opracowanie własne.

Masz pytania?   Napisz:      poradnia@compassmedica.com


Kontakt

CompassMedica sp. z o.o.

519 136 533 503 129 914

ul. Karłuszowiec 9,   42-600 Tarnowskie Góry

Wykonanie: Hyh.pl

© 2014 CompassMedica. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.