Compassmedica

Wady zastawki aortalnej

WADY WRODZONE I NABYTE ZASTAWKI AORTALNEJ, DIAGNOSTYKA I LECZENIE

Chcesz umówić się na konsultację? - NASZE GABINETY

Prawidłowej budowy zastawka aortalna zbudowana jest z trzech płatków, które otwierają się podczas wyrzutu krwi przez lewą komorę do aorty i zamykają się podczas rozkurczu serca. Ruch płatków zastawki zapewnia amplitudę ciśnienia tętniczego krwi (ciśnienie skurczowe/rozkurczowe). Najczęstszą wrodzoną wadą serca u dorosłych jest zastawka aortalna dwupłatkowa, której występowanie związane jest ze zwiększonym ryzykiem niedomykalności zastawki i tętniakowatym poszerzeniem aorty.

Niedomykalność zastawki aortalnej powoduje powrót krwi do lewej komory podczas rozkurczu, co powoduje jej większe obciążenie. Podczas pomiaru ciśnienia tętniczego można zaobserwować niskie wartości ciśnienia rozkurczowego krwi.

Zwężenie zastawki aortalnej, zwane też stenozą aortalną, jest najczęstszą wadą zastawki aortalnej, częściej występuje u mężczyzn. Przyczyną zwężenia zastawki jest miażdżyca lub zapalenie wsierdzia. W rezultacie dochodzi do trwałego zrośnięcia płatków. W dalszej kolejności postępuje zbliznowacenie i odkładanie soli wapnia w płatkach zastawki przez co stopniowo ograniczana jest ich ruchomość.

Objawy wady zastawki aortalnej obejmują zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zasłabnięcia, a nawet omdlenia, początkowo podczas wysiłku, a następnie podczas zmiany pozycji ciałą a nawet w spoczynku.

Najczęstszym badaniem diagnostycznym jest echokardiografia przezklatkowa, tzw. echo serca, UKG.

Zasady leczenia wad zastawki aortalnej omówiono szczegółowo w wytycznych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2012 roku i obejmują one następujące schematy: leczenie zachowawcze (farmakoterapia) i obserwacja (regularne kontrole co 6-12 miesięcy), operacje kardiochirurgiczne oraz interwencje kardiologiczne (przezskórna walwuloplastyka balonowa w przypadku stenozy).

O kwalifikacji do leczenia operacyjnego decyduje kardiochirurg.

Żródło: opracowanie własne.

Masz pytania?   Napisz:      poradnia@compassmedica.com

 

Kontakt

CompassMedica sp. z o.o.

519 136 533 503 129 914

ul. Karłuszowiec 9,   42-600 Tarnowskie Góry

Realizacja: Strony Hyh

© 2014 CompassMedica. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.