Compassmedica

Wady zastawki mitralnej

OBJAWY I LECZENIE

Chcesz umówić się na konsultację? - NASZE GABINETY

Zastawka mitralna znajduje się pomiędzy lewym przedsionkiem i lewa komorą serca. Zbudowana jest z dwóch płatków: przedniego i tylnego, które otwierają się w trakcie rozkurczu lewej komory pozwalając na jej napełnienie utlenowaną krwią powracającą z płuc przez lewy przedsionek i zamykają w trakcie skurczu lewej komory, kiedy wyrzuca ona krew do aorty.

Jak wynika z opisu funkcji zastawki, jej choroby obejmują zwężenie (stenozę) oraz niedomykalność (nieszczelność) lub oba zjawiska (tzw. wada złożona). 

Jak w przypadku większości wad nabytych, w początkowym okresie chorzy nie odczuwają żadnych dolegliwości chorobowych, niekiedy skarżą się na uczucie kołatania serca oraz zmęczenie. Gdy wada zastawki stanie się ciężka i dochodzi do rozwoju niewydolności serca, pojawia się duszność, napadowy nocny kaszel, pojawiają się infekcje górnych dróg oddechowych, a nawet krwioplucie. Nagłe nasilenie zastoju w płucach (np. po wysiłku, napadzie migotania przedsionków, zakażeniu dróg oddechowych) powoduje obrzęk płuc.

Najczęstszym badaniem diagnostycznym jest echokardiografia przezklatkowa, tzw. echo serca, UKG.

Zasady leczenia wad zastawki mitralnej omówiono szczegółowo w wytycznych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2012 roku i obejmują one następujące schematy: leczenie zachowawcze (farmakoterapia) i obserwacja (regularne kontrole co 6-12 miesięcy), operacje kardiochirurgiczne oraz interwencje kardiologiczne (przezskórna walwuloplastyka balonowa - tylko w przypadku stenozy).

O kwalifikacji do leczenia operacyjnego decyduje kardiochirurg.

Żródło: opracowanie własne.

Masz pytania?   Napisz:      poradnia@compassmedica.com

Kontakt

CompassMedica sp. z o.o.

519 136 533 503 129 914

ul. Karłuszowiec 9,   42-600 Tarnowskie Góry

Wykonanie: Hyh.pl

© 2014 CompassMedica. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.