Compassmedica

Wady zastawki trójdzielnej

OBJAWY I WSKAZANIA DO LECZENIA

Chcesz umówić się na konsultację? - NASZE GABINETY

Zastawka trójdzielna jest trójpłatkowa i znajduje się pomiędzy prawym przedsionkiem i prawą komorą serca. W trakcie rozkurczu prawej komory zastawka otwiera się i z prawego przedsionka napływa odtlenowana krew z całego organizmu doprowadzana żyłami głównymi. W trakcie skurczu prawej komory następuje zamknięcie zastawki trójdzielnej a krew wyrzucana jest przez zastawkę płucną do tętnic płucnych celem natlenowania.

W przypadku zwężenia zastawki trójdzielnej utrudniony jest napływ krwi z całego organizmu - pojawia się m.in. tzw. zastój krwi w wątrobie, a pacjent odczuwa duszność, znużenie, osłabienie i uczucie rozpierania w prawym podżebrzu. U pacjentów z długotrwałym zwężeniem występują uogólnione obrzęki tkanki podskórnej, powiększenie obwodu brzucha oraz zasinienie powłok.

Niedomykalność zastawki trójdzielnej zwykle towarzyszy innym wadom zastawkowym, chorobom przebiegającym z nadciśnieniem płucnym oraz niewydolności serca np. na tle choroby niedokrwiennej. Cofająca się z każdym skurczem prawej komory krew powoduje powiększenie prawego przedsionka, pacjenci odczuwają osłabienie i znużenie. Przy wysiłku mogą pojawiać się bóle w okolicy wątroby, uczucie tętnienia w gardle, rozpierania i pełności w jamie brzusznej. W okolicy kostek pojawiają się obrzęki.

Najczęstszym badaniem diagnostycznym jest echokardiografia przezklatkowa, tzw. echo serca, UKG.

Rokowanie w wadzie zastawki trójdzielnej jest złe, a poprawia się w wyniku leczenia chirurgicznego. Nieoperowana wada zastawki trójdzielnej prowadzi z czasem do rozwoju zastoinowej niewydolności krążenia, wyniszczenia i śmierci.

Zasady leczenia wad zastawki trójdzielnej omówiono szczegółowo w wytycznych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2012 roku i obejmują one następujące schematy: leczenie zachowawcze (farmakoterapia) i obserwacja (regularne kontrole co 6-12 miesięcy), operacje kardiochirurgiczne oraz interwencje kardiologiczne (przezskórna walwuloplastyka balonowa - tylko w przypadku stenozy).

O kwalifikacji do leczenia operacyjnego decyduje kardiochirurg.

Żródło: opracowanie własne.

Masz pytania?   Napisz:      poradnia@compassmedica.com


Kontakt

CompassMedica sp. z o.o.

519 136 533 503 129 914

ul. Karłuszowiec 9,   42-600 Tarnowskie Góry

Realizacja: Strony Hyh

© 2014 CompassMedica. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.